Soda – ekologiczne sprzątanie
Soda – ekologiczne sprzątanie
Wodorowęglan sodu, potocznie nazywany sodą oczyszczoną ma olbrzymie zastosowanie przy sprzątaniu. Sprawdza się w kuchni, łazience, usuwa nieprzyjemne zapachy. Dzięki sodzie można doprowadzić naprawdę mocno zapuszczony dom do czystości.
Soda jest eko.
Olbrzymią zaleta sody jest fakt, iż jest ona całkowicie biodegradowalna- ulega rozkładowi w temperaturze 60°C. W odróżnieniu od środków powszechnie stosowanych w gospodarstwie, jest całkowicie nieszkodliwa dla ludzkiego organizmu.
Co warto wiedzieć o sodzie?
– soda nie rozpuści się w wodzie, której temperatura jest niższa niż 20°C,
– sprawdź świeżość sody- dodaj do niej kilku kropli octu lub soku z cytryny i obserwuj– jeśli silne bulgocze, wtedy masz pewność, że soda jest świeża,
– sodą wyczyścisz delikatne materiały, takie jak stal nierdzewna, czy szkło, gdyż nie rysuje czyszczonych powierzchni,
Soda i jej cztery podstawowe formy
Sody można używać jako suchego proszku do posypywania plam lub pochłaniania zapachów, w formie proszku do szorowania, po wymieszaniu szklanki sody wymieszanej ze szklanką boraksu i szklanką soli, jak również w jako pastę, z sody rozrobionej z niewielką ilością wody oraz w postaci roztworu, w chwili gdy zmieszamy 4 łyżki stołowe i litr wody.
Usuwanie plam i osadów
Soda dobrze sprawdzi się przy usuwaniu uciążliwych plam. wystarczy, że pastę na bazie sody nałożysz na zaplamione miejsce, pozostawisz na kilka minut do wyschnięcia, a następnie zetrzesz czysta szmatką.
Osad z herbaty na ściankach kubka lub dzbanka wyczyścisz zanurzając je w roztworze z ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1l ciepłej wody. Pozostaw je na noc, a rano dokładnie wypłucz.
Czyszczenie blatów i innych powierzchni
Przygotuj uniwersalny środek czyszczący, który usunie brud z blatów, lodówek, szafek, a nawet ścian. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą łyżeczkę sody oczyszczonej, łyżeczkę boraksu i 2 łyżeczki soku z cytryny, a na koniec dodasz odrobinę mydła w płynie. Na koniec przelej całość do butelki z atomizerem i używaj podczas porządków.
Czyszczenie srebra
Srebrną biżuterię, czy sztućce wyczyścisz pastą z 3 części sody oczyszczonej i 1 części wody. Wetrzyj ją przy użyciu czystej szmatki pozostaw na kilka minut, a następnie opłucz wodą.
Odświeżanie i usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Soda oczyszczona świetnie nadaje się do usuwania przykrych i niechcianych zapachów. Z powodzeniem odświeżysz nią kosz na śmieci, czy wnętrze butów, wystarczy, że nasypiesz do środka sody oczyszczonej i pozostaw na noc. Podobnie postępuj z tapicerowanymi meblami, czy dywanami- wysyp na nie sodę, odczekaj, a następnie odkurz. Soda pomoże ci także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z odpływu czy zlewu. Wsyp do niego około pół szklanki sody oczyszczonej przy płynącej z kranu ciepłej wodzie. Soda zaabsorbuje nieprzyjemne zapachy z kociej kuwety, szafy, czy lodówki.
Usuwanie przypalonego jedzenia z kuchenki
Naturalnym i bezpiecznym sposobem czyszczenia piekarnika jest używanie do tego celu pasty na bazie sody. Nałóż ją na kuchenkę i do wewnątrz piekarnika, po czym pozostaw ją na całą noc. Po tym czasie wyczyść zabrudzenia.
Czyszczenie akcesoriów domowych
Soda oczyszczona sprawdzi się przy czyszczenia wielu przedmiotów codziennego użytku.
Wyczyścisz dziecięce zabawki zanurzając je w roztworze łyżki sody w wodzie. Materiałowe zabawki posyp sodą oczyszczoną, pozostaw ją na kwadrans, a następnie wytrzep.
Prześcieradła i ręczniki odświeżysz dodając do płynu do płukania pół łyżeczki sody. Grzebienie i szczotki do włosów zanurz w roztworze sody oczyszczonej, a następnie wypłucz pod bieżącą wodą. Dzięki temu oczyścisz je i zdezynfekujesz. Ściereczki do mycia naczyń odświeżysz namaczając je w roztworze przygotowanym z 4 łyżek sody oczyszczonej i 1 litra wody. Usunie to brud i nieprzyjemny zapach.